S.P. Czaplinek - ul.Słoneczna 27

Nauczanie zdalne dla klas 7 i 8

 

Ciekawostki geograficzne z różnych storn świata.

 

Naukowcy twierdzą, że świat powstał na skutek Wielkiego Wybuchu, do którego doszło przed 15 lub 20 milionami lat.

Ponad 4 miliardy temu na Ziemi nie było wody, a całą planetę pokrywały wulkany, które wyrzucały dym i wrzącą lawę.

Życie na Ziemi nie zaczęło się od razu po jej powstaniu. Pierwsze ślady znajdujące się w Oceanach, pochodzą sprzed 800 milionów lat. Początkowo, zwierzęta składały się z jednej komórki, następnie pojawiły się jamochłony, gąbki, robaki, natomiast, nieco później, zwierzęta wyposażone w szkielet i muszle.

W okresie jury, tj. ponad 200 milionów lat temu, powierzchnia Ziemi zaczęła pękać i tak rozpoczęło się powstawanie kontynentów.

 

Ropa naftowa powstaje ze szczątków planktonów – mikroskopijnych organizmów, które przed dziesiątkami milionów lat, zostały przykryte przez ziemię.

 

Wybrzeża powstały na skutek wypiętrzenia kontynentów lub w wyniku zalania części lądów przez ocean.

 

W niektórych częściach pustyni Atacama nigdy nie odnotowano ani kropli deszczu, natomiast średnie opady w rejonie Antofagasta wynoszą rocznie 1 milimetr.

 

Fale Tsunami mogą poruszać się z prędkością do 900 km/h. Na pełnym morzu przejście fali, która porusza się z tak wielką prędkością, może zostać niezauważone, gdyż długość fal dochodzi do kilkuset kilometrów, natomiast ich wysokość nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów.

 

Najbardziej zalesionym państwem w Europie jest Finlandia. Lasy stanowią aż 73% powierzchni kraju.

 

Najgrubsze drzewo świata to rosnący w Meksyku cyprys. Obwód jego pnia równa się 50 metrom przy ziemi, natomiast na wysokości 1, 5 metra osiąga 34 metry.

 

Największym kwiatem na Ziemi jest raflezja Arnolda, która rośnie na wyspach Borneo i Sumatra w Indonezji. Ma ona szeroki na 1 metr kwiat, który osiąga wagę 10 kilogramów. Jest ona pozbawiona liści, korzeni, łodyg, pasożytuje za to na korzeniach lian.

 

Około 600, 000 mieszkańców Mauretanii to niewolnicy, stanowiący tym samym 20% populacji. W większości są to czarnoskórzy członkowie ludu Haratin, który od bardzo dawna jest zniewolony. W roku 1981 niewolnictwo zostało zniesione, natomiast od 2007 roku, posiadanie niewolnika jest karalne. Nikt jednak nie respektuje tego prawa- do tej pory ukarana została zaledwie jedna osoba.

 

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch to miasto w Północnej Walii i dokładnie jest tłumaczone jako „Kościół Świętej Marii nad stawem wśród białych leszczyn niedaleko wodnego wiru pod Czerwoną pieczarą przy kościele św. Tysilia”. Jest to najdłuższa nazwa miasta w Europie i jedna z najdłuższych na świecie.

 

Z pewnością myślicie teraz o trzy- lub dwuliterowych nazwach. Jak się jednak okazuje, nie są one niczym szczególnym przy leżącym na terenie przygranicznym Szwecji i Norwegii „Å”. Chociaż dla nas jest to tylko i wyłącznie pojedyncza samogłoska z dziwnym kółkiem na swoim czubku, to w języku skandynawskim jest powszechnie spotykana. Co więcej, posiada przypisane do siebie bezpośrednie znaczenie i przetłumaczyć na polski możemy ją jako… rzekę! Chociaż „Å” to naprawdę oryginalna i ciekawa nazwa, to mieszkańcom i władzom miejscowości sprawia jednak straszliwe problemy. Regularnie bowiem miejsce mają kradzieże tabliczek informujących o wjeździe do miejscowości, czy też tabliczek adresowych znajdujących się na domach. „Turyści” bardzo często mają chrapkę na zdobycie tablicy z oryginalną nazwą.


Najdłuższa na świecie nazwa geograficzna, która jest powszechnie akceptowana to licząca sobie 85 liter „Taumatawhakatangihangak oauauotamateaturipukaka pikimaungahoronukupokaiwhe nua kitanatahu”. Odnosi się do leżącego na terenie Nowej Zelandii wzgórza. Fraza ta wywodzi się z języka Maori i w tłumaczeniu na polski oznaczać będzie: „miejsce, gdzie Tamatea, mężczyzna z wielkimi kolanami, który ustanowił, wspiął się na i pochłonął góry, znano jako zjadacz-gruntów, grał na flecie dla swojej ukochanej.” Nazwa ta uznawana była cały czas przez najdłuższą, w ostatnich latach jednak odkryto w Tajlandii o wiele dłuższy ciąg znaków opisujący teren geograficzny. Liczy on sobie aż 163 litery! W Księdze Rekordów Guinnessa, to jednak wzgórze z terenów Nowej Zelandii dalej występuje jako posiadające najdłuższą nazwę.

 

W Chinach, na górze Tianmen, znajduje się szklany most, który wisi na wysokości 1430 m nad ziemią i ma długość 60 metrów. Wykorzystane w budowie szkło ma 6 cm grubości.

 

W roku 2029 oraz 2036 niebezpiecznie blisko Ziemi ma się zbliżyć planetoida Apophis. Najbliżej Ziemi ma się znaleźć dokładnie 13 kwietnia 2029 roku. Minie ona Ziemię w odległości 38000 km i będzie pierwszym tak dużym obiektem, który minie Ziemię w stosunkowo niewielkiej odległości.

 

 

 

 

Geografia 8a 8c 8e L-ostatnia

21 czerwca 2020
Media Społecznościowe

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

W kilku słowach o tym co robimy

Strona powstała w celu przekazywania informacji uczniom klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Czaplinku na czas przerwy w normalnym funkcjonowaniu szkoły spowodowanej wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemią koronawirusa

Strona działa od 23.03.2020 do czasu przywrócenia zajęć w szkołach.

Komunikaty dotyczące terminów wznowienia zajęć dostępne na stronie:

https://www.gov.pl/web/edukacja  

Przydatne informacje